Cana adlı bir firma, molekülleri düzenleyerek binlerce farklı içecek yapabildiğini iddia ettiği “moleküler içecek yazıcı” ürününü tanıttı. Bu proje, gelecekte moleküler sentez konusunda önemli bir rol oynayabilir!

Teknoloji her gün biraz daha gelişiyor. Gelişen teknolojinin gölgesinde, her gün yeni bir buluş gerçekleşiyor ve hayatımıza giren her cihazla hayatımız biraz daha kolaylaşıyor. Bir zamanlar hayalinin bile kurulamadığı teknoloji ürünleri, şimdilerde hepimizin evinin vazgeçilmez birer parçası haline geliyor.

Özellikle yapay zekanın gelişimiyle, robot teknolojiler yayılım gösteriyor. Temizlik robotlarından akıllı ev aletlerine kadar birçok kolaylık sunan teknoloji, şimdi de tek bir tuşla istediğimiz içeceği yapabilecek bir moleküler yazıcının sinyallerini veriyor.

Tek Tuşa Basarak İstediğimiz İçeceği İçebileceğiz!

Yer yüzünde her şey atom ve moleküllerden meydana gelir. Dolayısıyla atomlar ve moleküller doğru dizildiği taktirde, istenilen her şeyin bir kopyası yapılabilir. Cana adlı Amerikan firması da bu düşünceden yola çıkarak, atomları doğru şekilde dizebilen ve böylece istediğiniz içeceği meydana getirebilen bir makine üzerinde çalışmaya başladı.

Moleküler düzeyde işlem yaptığı için “Moleküler İçecek Yazıcı” olarak adlandırılan bu cihaz, su, çay, kahve, soda ve daha birçok çeşit alkollü ya da alkolsüz içeceği, tek bir tuşla meydana getirebilecek şekilde tasarlandı. Kapsül kahve makinelerine benzeyen Cana One adlı tezgah üstü içecek yazıcısı modeli dün Cana tarafından resmi bir tanıtımla duyuruldu. Üretim süreci başlayan cihaz için ön siparişler alınmaya başladı. Teslimatlar ise 2023 yılında gerçekleşecek.

Makinenin Özellikleri İle İlgili Bilgiler Verildi!

Cana çatısı altında çalışmalarını sürdüren bilim insanları, 3 yıl boyunca içeceklerin aromalarını ve moleküler yapılarını incelediklerini belirtiyor. Tasarım detaylarına göre, cihazın içerisinde Cana One bileşen kartuşu bulunuyor ve cihazın geniş içecek listesinden seçilen içecek, bu kartuştaki moleküller kullanılarak oluşturuluyor. Firma ayrıca kartuşun uzun ömürlü olduğunun ve sık sık kartuş değiştirmek gerekmeyeceğinin de altını çiziyor.

Firmanın iddiaları bu kadarla da kalmıyor, aynı zamanda içeceklerin şeker, kafein, alkol seviyesi gibi açılardan özelleştirilmesine imkan tanınıyor ve çocukların zararlı içecekler yapamaması için de bir PIN kodu bulunuyor.

Cana One’ın Fiyatı Ne?

Cana One edinmek isteyenlerin önden 99 dolarlık bir rezervasyon bedeli ödemesi gerekiyor. Sonrasında ise ilk 10 bin sipariş için cihazın fiyatı 499 dolar olacak. İlk 10 bin modelden sonra bir Cana One almak isteyenlerin ise 799 dolar ödemesi gerekecek. Kartuş değişimi ücretsiz olacak ancak yapılmak istenen her içecek için ücret ödenmesi gerekecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz