Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Çin’de yaşayan eski bir sözleşmeli çalışanın Skype’taki sesli verilen incelendiğini açıklaması sonrasında platformun sahibi olan Microsoft’tan yeni bir açıklama geldi. Teknoloji devi yaptığı açıklamada, verilerin artık sadece birkaç ülkede bulunan güvenli tesislerde incelendiğini ve Çin’in bu ülkelerden biri olmadığını söyledi.  

Pekin’de yaşayan sözleşmeli eski bir Skype çalışanı, kısa bir süre önce Guardian’a platformdaki sesli verilerin çalışanlar tarafında olası devlet müdahalelerine karşı çok az siber güvenlik önlemiyle kopyalandığını ve incelendiğini açıklamıştı. Adı açıklanmayan eski çalışan, iki yıllık bir süre içerisinde evindeki kişisel bilgisayarı üzerinden Skype ve Microsoft’un sesli asistanı Cortana’dan binlerce ses kaydını incelediğini bildirmişti. Bu inceleme sürecinin bir parçası olan çalışanların, Çin’deki internet ağından Chrome’da bulunan bir web uygulaması aracılığıyla kayıtlara erişebildiği bildirilmiş; çalışanlarla ilgili çok az bir güvenlik incelemesi yapıldığı ve hiçbir güvenlik tedbiri olmadığı iddia edilmişti.  

Eski çalışan, siber güvenlik konusunda eğitilmesinin ardından kendisine elektronik posta yoluyla URL, kullanıcı adı ve şifre gönderilmesinin çılgınca olduğunu ifade etmişti. Bir süre sonra, Çin’deki çalışanların yazılımı test etmek için bazı çağrıları dinlediğine ilişkin yeni bir haber daha yapıldı. Sesli ve görüntülü mesajlaşma platformunun üst kuruluşu olan Microsoft’tan ise iddiaların ardından konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Teknoloji devi, Skype görüşmelerinin artık belli sayıda ülkede bulunan güvenli tesislerde incelendiğini söyledi ve Çin’in bu ülkeler arasında olmadığını belirtti. 

Mobile Apps Logos

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft yetkilisi, incelenen sesli verilerin 10 saniye uzunluğunda veya daha kısa olduğunu bildirirken bu incelemeleri yapan hiç kimsenin, daha uzun konuşmalara erişimi olmadığını da sözlerine ekledi. Skype’ın böyle bir inceleme ve kayıt yazılımı olduğuna dair ilk iddialar, geçen yılın Ağustos ayında detaylandırılmıştı. Platform hizmet koşullarında çağrıları analiz ettiğine işaret ediyor olsa da incelemelerin insanlar tarafından yapıldığına dair şirket tarafından herhangi bir detay paylaşılmamıştı. 

Microsoft, kullanıcılarına sunduğu şeffaflığı iyileştirmek adına yeni adımlar atacak

Yaz boyunca konuyla ilgili çalışmalar yaptığını bildiren teknoloji devi, gizlilik bildirisini daha net olacak biçimde güncellediğini söyledi ve şeffaflık sunabilmek veya kullanıcıların kendi verilerinin nasıl yönetildiğiyle ilgili kontrol sahibi olabilmesi adına yeni adımlar atacaklarını da sözlerine ekledi. Şirket, bu adımların ne olacağıyla ilgili ise detaylı bir bilgi paylaşımında bulunmadı. 

Birkaç ay önce Amazon, Google ve Apple da sesli asistanları üzerinden benzer işlemler yapmakla suçlanmış ve kişisel verilerin gizliliğine ilişkin spekülasyonlarda gündeme oturmuşlardı. 

Dünyanın en çok kullanılan dijital asistanı Siri oldu 

Amazon’un sesli asistanı Alexa, Lamborghini ve Rivian’ın bazı modellerinde kullanılabilecek

Google Asistan aylık 500 milyon kişi tarafından kullanılıyor