PS5 VR Kontrolcüsü

Japon teknoloji devi Sony, ‘PS5 (PlayStation 5)’ oyun konsolunun yeni nesil VR (Sanal Gerçeklik) kontrolcüsü ile ilgili ilk detayları paylaştı. Kontrol cihazının, DualSense’in sahip olduğu özelliklerin neredeyse tümünü bünyesinde barındırdığı ifade edildi. Yeni VR kontrolcüsü ayrıca, tasarımıyla da dikkatleri üzerine topladı.  

Japon teknoloji devi Sony, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı bir duyuruda ‘PS5 (PlayStation 5)’ oyun konsolunun yeni nesil VR (Sanal Gerçeklik) kontrolcüsü ile ilgili ilk detayları paylaştı. Daire şeklindeki tasarımıyla dikkat çeken kontrol cihazının; uyarlanabilir tetikler, dokunsal geri bildirim ve parmakla dokunmayı algılama gibi özellikleriyle birlikte daha özgür bir oyun deneyimi için tasarlandığı ifade edildi. Sony, yeni kontrolcünün VR oyunların oynanış şeklini değiştireceğine ve oyuncuların eline rahatlıkla oturacak bir tasarıma sahip olduğuna işaret etti.  

Diğer yandan; yeni nesil VR kontrol cihazının, DualSense’in sahip olduğu özelliklerin neredeyse tümünü bünyesinde barındırdığına da dikkat çekildi. Şirketin yeni kontrolcüsü, DualSense’e benzer şekilde dokunsal geri bildirim özelliği ile geldi. Bu sayede oyuncuların, oyun oynarken içinde bulundukları ortamın koşullarını kontrolörde hissedebilecekleri dile getirildi. Şirket ayrıca, VR kontrolcünün tuşlarının oyunlara göre uyarlanabileceğini belirtti. Söz konusu özelliğin, kontrolcünün farklı koşullarda farklı sertliğe sahip olmasını mümkün kılacağı ifade edildi.  

Yeni PlayStation 5 VR kontrolcüsü, sanal gerçeklik başlığı ile birlikte piyasaya sürülecek 

PlayStation 5 VR Kontrolcüsü

Aktarılan detaylara göre; yeni PlayStation 5 VR kontrolcüsü başparmak, işaret parmağı ve orta parmağı kullanıcıların bir tuşa basmasına gerek kalmadan algılayabilecek. Bu durum, oyuncuların oyun içerisinde daha doğal hareketler yapabilmelerini mümkün kılacak. Kontrol cihazı ile beraber piyasaya sürülecek olan sanal gerçeklik başlığı ise kontrolcünün sürekli izlenebilmesine ve her hareketin en hassas şekilde takip edilebilmesine olanak tanıyacak. Her iki kontrolcüde de yer alan özel tutuş butonu, hayatta kalma oyunlarında eşya toplama işleminin yapılması sırasında kullanılacak. Oyuncular, tutuş butonuna basarak yerdeki bir eşyayı tutabilecek ve kendi envanterine ekleyebilecek. Cihazın ne zaman piyasaya sürüleceği ve kaç dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mortal Shell’in PS5 ve Xbox Series S için Yenilenen Hali Martta Satışa Çıkıyor

Caviar, 20 Kilogram Altın ile Kaplanan PS5 Modelini Tanıttı! 

Sony CEO’su, Üretilen Tüm PS5’lerin Tükendiğini Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz