Pazartesi, Ocak 25, 2021
Ana Sayfa Teknosafari TaoTronics SoundLiberty 79 TWS Kulaklık İnceleme 

TaoTronics SoundLiberty 79 TWS Kulaklık İnceleme 

Günlük kullanımda oldukça konforlu bir dinleme deneyimi sağlayan kablosuz kulaklıklar, özellikle teknolojik ürünlerle geçirilen vaktin artış gösterdiği pandemi dönemi sonrası oldukça popüler olmaya başladı. Biz de kısa bir süre önce Türkiye pazarına giren ‘TaoTronics’ markasının diğer kablosuz kulaklıklara kıyasla uygun fiyatlı sayılabilecek ‘SoundLiberty 79’ kulaklık modeli için inceleme yazısı hazırladık. Yazımızda; cihazın tasarımı, teknik özellikleri, kullanımı ve bataryasına ilişkin tüm detaylara yer verdik.  

Kabloya bağımlılığı yok eden ve günlük kullanımda oldukça konforlu bir dinleme deneyimi sağlayan kablosuz kulaklıklar, özellikle teknolojik ürünlerle geçirilen vaktin artış gösterdiği pandemi dönemi sonrası oldukça popüler olmaya başladı. Artan döviz kurları ise kaliteli ve uygun fiyatlı kablosuz kulaklık seçeneklerini oldukça sınırladı. Biz de Tekno Safari okurları için kısa bir süre önce Türkiye pazarına giren Çin merkezli TaoTronics’ markasının diğer kablosuz kulaklıklara göre uygun fiyatlı sayılabilecek ‘SoundLiberty 79’ kulak içi kablosuz kulaklık modelinin inceleme yazısını hazırladık. Yazımızda; cihazın tasarımı, teknik özellikleri, kullanımı ve bataryasına ilişkin tüm detaylara yer verdik.  

TaoTronics SoundLiberty 79 Tasarımı 

TaoTronics SoundLiberty 79 Tasarımı

2020 yılı içerisinde piyasaya sürülen cihaz; kutusundan şarj kablosu, 6 adet kulaklık pedi, şarj kutusu ve kulaklık askısı ile çıkıyor. Mat siyah tasarımı ile dikkat çeken TaoTronics SoundLiberty 79, kulakta oldukça şık duruyor ve konforlu bir his yaratıyor. Cihaz, herhangi bir şekilde kulakta düşme yapmıyor veya acı hissine neden olmuyor. Bununla birlikte; kulaklık ve şarj kutusunun mat siyah tasarımı, ürünün kir göstermesine ve kolay kirlenmesine de engel oluyor.  

Kutunun arkasında, şarj işlemi için ayrılmış bir Type-C girişi bulunuyor. Ön kısımda ise şarj durumu ve ‘Bluetooth’ bağlatısını gösteren bir gösterge paneli yer alıyor. Kutu kapağı biraz gevşek ve dayanıksız hissettiriyor olsa da ani sallanma ve sarsıntılarda, kesinlikle açılma yapmıyor. Benzer şekilde, kulaklığın kutuya kenetlenmesini sağlayan mıknatıslar da kulaklıkların, kapak açıkken kutudan düşmesine engel oluyor.  

TaoTronics SoundLiberty 79 Teknik Özellikleri 

TaoTronics SoundLiberty 79 Özellikleri

TaoTronics SoundLiberty 79, teknik özellikleri noktasında en büyük eksikliği ‘Aktif Gürültü Engelleme (ANC)’ özelliğine sahip olmaması nedeniyle yaşatıyor. Fakat cihaz, yapay zeka teknolojisiyle ortam gürültüsünü azaltıyor ve bu açığı kapatıyor. Ürünün sahip olduğu ‘Akıllı Gürültü Azaltma Teknolojisi’, ortam gürültüsünü yüzde 96’ya kadar engelliyor, 40 dB oranında azaltıyor ve görüşme kalitesini artırabilmek için kullanıcı sesinin yüzde 95’ini koruyor.  

‘Aktif Gürültü Engelleme (ANC)’ teknolojisinde yaşanan bir anda ortam sesinin kesilmesi konforu bu cihazda yaşanmıyor olsa da ürün, müzik dinlerken de herhangi bir dezavantaj yaratmıyor. Ortam sesinin rahatsızlığı hissedilmeden ürün ile rahatlıkla müzik dinlenebiliyor. Bu durumun, kullanıcı tercihine göre değişen bir unsur olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bazı kullanıcılar, bilinçli olarak güvende hissetmek için ortam sesinin tamamen kesilmemesini tercih edebiliyor. Bununla birlikte; cihaz, kullanıcı sesini de oldukça yüksek oranda koruduğu için görüşmelerde ortam sesi karşı tarafa iletilmiyor ve kristal netliğinde aramalar yapılabiliyor. 

TaoTronics SoundLiberty 79 ayrıca, ‘Bluetooth 5.0’ bağlantı teknolojisini kullanıyor. Oldukça yeni nesil sayılabilecek teknoloji, 30 metreye kadar hızlı ve kararlı bir bağlantı sağlayabilmeyi mümkün kılıyor. Cihazın gelişmiş LDS anteni ve yerleşik işlemcisi de bağlantı gücünü destekliyor. Bu sayede ürün, diğer cihazlarla oldukça kararlı bağlantılar gerçekleştirebiliyor. Cihazda, kesinlikle bağlantı kopması veya eşleşmeme gibi problemler yaşanmıyor.  

Bunun yanında; her bir kulaklık, diğer bir cihaza ayrı ayrı bağlanıyor. Bu sayede kulaklıklar, tekli bir şekilde de kullanılabiliyor ve güç tasarrufu sağlanabiliyor. Diğer yandan ürün, çift bağlantı desteği bulundurmuyor. Bu nedenle kullanıcılar, kulaklığı iki ayrı cihaza aynı anda bağlayamıyor. Hi-Fi Stereo ses desteği bulunan cihaz, farklı frekanslarda ses iletebiliyor. Bu durum, cihazın müzik dinleme deneyiminin oldukça iyi olmasını mümkün kılıyor. 

Çok yüksek sesle müzik dinlemeyi seven kullanıcılar için cihazın ses seviyesinin biraz düşük gelebileceğini de belirtelim. Fakat kulaklık, bağlanan cihazdaki ses seviyesinin üzerine çıkabiliyor. Telefon ya da bilgisayarda maksimum ses seviyesine gelinse de kulaklık üzerine bir kez dokunarak volume’ artırılabiliyor. Ürünün ayrıca, ‘IPX8’ suya dayanıklılık sertifikası bulunuyor. Bu da kulaklığın; suya, toza, tere ve yağmura karşı belli bir oranda dayanıklı olacağı anlamına geliyor. 

TaoTronics SoundLiberty 79 Kullanımı 

TaoTronics SoundLiberty 79 Kullanımı

TaoTronics SoundLiberty 79 kulaklığın kullanımı da oldukça pratik. Ürün, kutusu açılınca otomatik olarak uyanıyor ve ‘Bluetooth’ teknolojisi ile başka bir cihaza bağlanıyor. Bağlantı sırasında ürün, sürekli kullanıcıyla konuşuyor ve eşleşme veya bağlantı durumunu aktarıyor. Konuşma sesinin İngilizce olması ise yabancı dil problemi olan kullanıcılar için bir dezavantaj oluşturuyor. Kutu arkasındaki Type-C girişinden şarj olan ürün, sağ kulağa bir kez dokunulduğunda sesi açıyor ve sol kulağa bir kez dokunulduğunda sesi kısıyor.  

Her iki kulaklıktan birine iki kez dokunmak, medyanın durdurulmasını ve başlatılmasını sağlıyor. Sağ kulağa üç kez tıklanıldığında, bir sonraki şarkıya atlanıyor. Sol kulağa üç kez dokunmak ise bir önceki şarkıya gidilmesine sebep oluyor. Çağrılarda kulaklığa bir kez dokunulduğunda, arama yanıtlanıyor. Uzun süre basılı tutup parmağı çekmek ise çağrının sonlandırılmasını mümkün kılıyor. Günlük kullanımda kulaklıklardan birine uzun süre basılı tutup çekildiğinde de ‘Siri’ ve ‘Google Asistan’ gibi sesli asistanlara bağlanılabiliyor. Kulaklıklar, kutusuna konulup kapak kapatıldığında otomatik olarak kapanıyor.  

TaoTronics SoundLiberty 79 Pil Ömrü 

TaoTronics SoundLiberty 79 Pil Ömrü

350 mAh gücünde bir bataryası bulunan TaoTronics SoundLiberty 79, pil ömrü ile de dikkat çekiyor. Kulaklıklar, tek bir şarjla 8 saate kadar çalma süresi sağlıyor. Şarj kutusu ise bu süreye 22 saat daha ekleyerek toplam çalma süresini, 30 saate uzatıyor. Ortalama kullanım ile 12 günün üzerinde hiç şarja takmadan deneyebildiğimiz ürün, pil ömrü noktasında birçok kullanıcıyı memnun edecek gibi görünüyor.  

TaoTronics SoundLiberty 79‘ kulaklığın inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

JBL Endurance Dive Bluetooth Kulaklık İnceleme (Video) 

Huawei Kablosuz Kulaklık FreeBuds Pro İnceleme – Alınır mı? Farkı ne? (Video) 

Samsung Galaxy Buds Live Kablosuz Kulaklık İnceleme (Video) 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR