TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

Uzaktan eğitime geçilmesi ve sosyal mesafe kaygısının hala etkisini sürdürmesi nedeniyle, çocukların evde geçirmek zorunda olduğu vakitler uzadı. Dolayısıyla internet ve telefon kullanımı da arttı. Biz de bu kapsamda, ‘TRT Çocuk Mobil’ uygulamasını inceledik. Peki ‘TRT Çocuk Mobil’ nedir ve nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde…   

Uzaktan eğitime geçilmesi ve sosyal mesafe kaygısının hala etkisini sürdürmesi nedeniyle, çocukların evde geçirmek zorunda olduğu vakitler uzadı. Dolayısıyla internet ve telefon kullanımı da arttı. Ebeveynler de teknoloji çağında dijitalden koparamadıkları çocukları için uygun mobil uygulamaların arayışına girdi. Biz de bu kapsamda, ‘TRT Çocuk Mobil’ uygulamasını inceledik. Çizgi filmleriyle çocukların en sevdiği TV kanallarından biri olan platformun, mobil uygulamasını da haberimize konuk olarak aldık. Peki ‘TRT Çocuk Mobil’ nedir ve nasıl kullanılır?

TRT Çocuk Mobil Nasıl Kullanılır?

‘TRT Çocuk Mobil’, temel olarak tüm ‘TRT Çocuk’ içeriklerine ulaşabileceğiniz bir mobil uygulama. Çizgi diziler, programlar ve canlı yayınlar olmak üzere tüm ‘TRT Çocuk’ içeriklerine erişilebilen uygulama, ebeveyn kontrolü eşliğinde kullanılabiliyor. Uygulamada, beğenilen videolar ve içerikler cihazlara indirilebiliyor veya listeye alınarak çevrim dışı modda izlenebiliyor. Aynı zamanda; uygulamanın zamanlayıcı özelliğiyle çocukların, uygulama başında geçireceği süre de ayarlanabiliyor. Uygulamada yer alan çeşitli oyunlarla da çocukların keyifli vakit geçirmesi mümkün hale geliyor. İçerikleri reklamsız sunan ve tamamen ücretsiz olan uygulamada, programlar tam anlamıyla çocuklara hitap ediyor. 

‘TRT Çocuk Mobil’ nasıl kullanılır? 

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

Peki ‘TRT Çocuk Mobil’ nasıl kullanılır? Uygulamayı akıllı cihazınıza indirdikten sonra açarak direkt kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle altta ‘ebeveyn alanı’ yazan kutucuğu göreceksiniz.

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

Buraya dokunduğunuzda erişim için yalnızca ebeveynlerin, yazan sayıları yan taraftaki tuşlara dokunarak girmesi gerekiyor.  

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

Ardından karşınızda ebeveyn alanını göreceksiniz. Burada zamanlayıcı, indirilenler, favoriler ve ayarlar seçenekleri yer alıyor.  

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

‘Zamanlayıcı’ seçeneğine geldiğinizde buradan çocuğunuzun uygulamada geçireceği süreyi belirleyebilirsiniz. Zamanlayıcıya girdiğiniz süre bittiğinde uygulama otomatik olarak kapanacaktır. Böylece çocuğunuzun TRT Çocuk Mobil’i kullanırken geçireceği süreyi ebeveyn olarak siz belirlemiş olacaksınız. Zamanı belirledikten sonra altta ‘süreyi başlat’ yazan kutucuğa dokunuyor ve zamanlama özelliğini açıyorsunuz.  

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

‘İndirilenler’ seçeneğine geldiğinizde indirilen videoları, ‘favorilerim’ seçeneğine geldiğinizde favorileriniz arasına aldığınız videoları göreceksiniz.

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?  

‘Ayarlar’ seçeneği aracılığıyla arama, listeye ekleme, uygulamayı yalnızca wifi ile kullanma ayarlarını aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Güvenli modu açık veya kapalı kullanmak da sizin tercihinizde. Örneğin; arama seçeneğini pasif hale getirdiğinizde uygulamanın üstünde yer alan arama alanı da kapalı olacaktır ve çocuğunuz buradan arama yapamayacaktır. 

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

Zamanlamayı başlatmadığınız sürece uygulama kullanıma açılmayacaktır. Zamanlamayı başlattığınız andan itibaren fotoğrafta gördüğünüz gibi videolar, listeler, oyunlar ve canlı yayın seçeneklerini göreceksiniz. Videolar kategorisine geldiğinizde burada, çeşitli içeriklerde anime videolar göreceksiniz. 62 video sayısıyla çocuklar için geniş bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

‘Listeler’ kategorisinden favorilerim, indirilenler ve eğlencelik olmak üzere üç liste kategorisi karşınıza çıkacak. İndirdiğiniz videoyu hangi listeye aldıysanız o liste içinde videonuzu görebilirsiniz.  

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

Video indirme işleminden bahsedecek olursak; öncelikle indirmek istediğiniz videoya geliyorsunuz. Açtığınız videonun üzerine bir kez dokunduğunuzda ilerleme çubuğunun yanında okla gösterdiğimiz ‘üç nokta’ halinde bulunan simgeye dokunduğunuzda cihazıma indir ve favorilerime ekle seçeneklerini göreceksiniz. Örneğin; ben bu videoyu favorilerime eklemeyi tercih ediyorum.  

TRT Çocuk Mobil Nasıl Oyun Oynanır?

Listeler kategorisinden favoriler seçeneğine geldiğimde ise favorilere aldığım video, fotoğrafta gördüğünüz gibi bu içerikte yer alıyor.  

‘TRT Çocuk Mobil’ üzerinden nasıl oyun oynanır? 

TRT Çocuk Mobil Nasıl Kullanılır?

‘TRT Çocuk Mobil’ üzerinden ayrıca, oyun da oynanabiliyor. Bu kategoride hem erkek hem de kız çocuklarına hitap eden toplam 32 oyun bulunuyor.  

TRT Çocuk Mobil Nasıl Kullanılır?

Oyunlar, ne yazık ki direkt olarak uygulama aracılığıyla oynanamıyor. Herhangi bir oyunun üzerine dokunduğunuzda karşınıza çıkan ekrandan ‘evet’ seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Böylece bu oyunu Google Play Store veya App Store’dan indirip oynayabiliyorsunuz.  

TRT Çocuk Mobil Nasıl Kullanılır?

‘Canlı yayın’ kategorisine geldiğinizde de TRT Çocuk kanalının canlı yayın akışını izleyebiliyorsunuz.  

‘TRT Çocuk Mobil’, içerikleriyle çocukların seveceği uygulamalar arasına girebilecek nitelikte. Ebeveyn kontrolünün olması ve böylece çocukların uygulamayı kullanacağı sürenin ebeveynler tarafından belirlenebilmesi, uygulamanın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Uygulamanın dezavantajları arasında ise oyunları uygulama üzerinden açamama problemi bulunuyor. Herhangi bir oyuna gelindiğinde, ‘Play Store’ ve ‘App Store’dan oyunun cihaza indirilmesi gerekiyor. Bu durum da uygulamayı, bir miktar kullanımı zor bir hale getiriyor. Canlı yayın alternatifinin olması ve televizyondaki ‘TRT Çocuk’ yayın akşının uygulama üzerinden izlenebilmesi de yine uygulamanın olumlu özellikleri arasında olma niteliği taşıyor.

TRT Çocuk Mobil uygulamasını Play Store ve App Storedan indirebilirsiniz.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Netflix’in Yeni Türk Dizisi 50m2’nin Tanıtım Videosu Yayınlandı

Metacritic 2020’nin En Kötü Filmlerini Açıkladı

Honor, Yeni Dizüstü Bilgisayar Modellerinde ‘Windows 10’ İşletim Sistemi Kullanacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz