Devlet Tiyatrosu YouTube

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Devlet Tiyatrosu’ bünyesindeki oyunları pandemi önlemleri nedeniyle YouTube üzerinden yayınlama kararı aldığını açıkladı. Bu kapsamda; 6 farklı oyunun, 1’er hafta arayla ‘YouTube’ üzerinden sanat-severlerle buluşturulacağı ifade edildi. 

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgını, birçok sektörü olduğu gibi sanat dünyasını da etkisi altına aldı. Alınan pandemi önlemleri, sinema ve tiyatro salonlarının önemli oranda kapanmasına neden oldu. Gösterime giremeyen birçok film, dijital yayın platformlarına taşınmış olsa da tiyatrolar, önemli bir durgunluk dönemine girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise konuya ilişkin yeni bir hamle yaptı. Bakanlık, ‘Devlet Tiyatrosu’ bünyesindeki oyunları pandemi önlemleri kapsamında YouTube üzerinden yayınlayacağını açıkladı. Eserlerin, ‘Okuma Projesi’ adı altında dijital platforma taşınacağı belirtildi. 

Aktarılan detaylara göre; ‘Okuma Projesi’ kapsamında 6 farklı oyun, 1’er hafta arayla YouTube’da yayınlanacak. Seçili oyunlar, 6 hafta boyunca sanat-severlerle buluşturulacak. Proje kapsamında ayrıca, oyuncuların provaları da ekrana getirilecek. Böylece sanat-severler, beğendikleri oyunların hazırlık süreçlerini de izleme fırsatı elde edecek. Proje, hem pandemi önlemleri nedeniyle durgunluğa giren tiyatroları canlandırmayı hem de hiç oyun izlememiş kişilerin tiyatroya erişimini kolaylaştırmayı hedefleyecek.  

‘Okuma Projesi’ listesine alınan oyunlar, her Salı YouTube üzerinden yayınlanacak

Okuma Projesi Oyunlar

Aktarılan diğer detaylara göre; ‘Okuma Projesi’ kapsamındaki oyunlar, her Salı YouTube üzerinden yayınlanacak. 5 Ocak’ta yayınlanan Behçet Necatigil oyunu ‘Kadın ve Kedi’yi, gelecek hafta Bilge Karasu’nun sevilmek adlı oyunu takip edecek. Etkinliğin üçüncü haftasında Oktay Rifat’ın ‘Yağmur Sıkıntısı’, dördüncü haftasında Vüs’at O. Bener’in ‘Ihlamur Ağacı’, beşinci haftasında Behiç Ak’ın ‘Fay Hattı’, altıncı haftasında ise Özen Yula’nın ‘Ay Tedirginliği’ adlı oyunu yayınlanacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube ‘Oyun’ Kategorisindeki Videolar, 2020 Yılında 100 Milyar Saat İzlenmeye Ulaştı 

YouTube’da Yapay Zeka ile Hiç Bitmeyen Gitar Solosu Oluşturuldu

2020’de YouTube Türkiye’de En Fazla İzlenen Videolar Açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz