Nebim V3 Paylink

Ödeme sistemleri şirketi Paynet, yazılım üreticisi Nebim Yazılım ile iş birliği içerisinde geliştirdiği ‘Nebim V3 Paylink’ isimli yeni ödeme çözümünü tanıttı. Mağazada alışveriş deneyimine hız ve konfor getirmeyi hedefleyen iş birliği kapsamında, Paynet’in sunduğu ‘Paylink’ uzaktan ödeme çözümü ile ‘Nebim V3 POS’ entegre edildi. Gerçekleştirilen mobil ödeme entegrasyonunun; tüketicinin mağaza içinde limit sınırı olmadan temassız, taksitli ve güvenli ödeme yapmasını mümkün kılacağı, işletmelerin iş süreçlerini ve müşteri memnuniyetini iyileştireceği ve kârlılığı artırırken maliyetleri azaltacağı ifade edildi. 

COVID-19 salgınıyla birlikte hijyen hassasiyeti ve sosyal mesafe kaygısı yükselirken tüketici davranışlarında da önemli bir değişim yaşandı. Özellikle temassız ve mobil ödeme ihtiyacı, bu süreçte büyük oranda arttı. Tüketiciler, kredi kartı kullanımında daha fazla taksite yönelmeye başladı. Rakamlar da tüketici davranışlarındaki bu değişimi gözler önüne serdi. BKM verilerine göre; 2020 yılında temassız ödemeler, 2.5 kat artarken mağaza içinde her 5 ödemeden 2’si temassız bir şekilde yapıldı. Dünya genelinde, önümüzdeki birkaç yılda mobil ödemenin hızla artmasının beklendiği ifade edildi. Allied Market Research’ün yaptığı son çalışma ise 2019 yılında 1.48 trilyon dolarlık hacme sahip olan mobil ödeme pazarının, önümüzdeki 6 yılda 12.06 trilyon dolarlık bir hacme ulaşacağını gösterdi. eMarketer’in yaptığı başka bir araştırma da 2020 yılında 1 milyar olan mobil ödeme kullanıcı sayısının, 2023 yılında 1.31 milyar kişi olacağını belirtti. 

Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olan Paynet’in de uzaktan ve temassız ödemeler konusunda birçok çalışma gerçekleştirdiği biliniyordu. Sektörde ilk kez link ile uzaktan ve temassız ödeme yapılmasını sağlayan “Paylink” çözümünü 2015 yılında üye işyerlerinin kullanımına sunan Paynet’inpandemi döneminde Paylink üzerinden aldığı ödemeler 3 katına yaklaşmıştı. Şirket, kısa bir süre önce yazılım üreticisi Nebim Yazılım ile iş birliği içerisinde geliştirdiği ‘Nebim V3 Paylink’ isimli yeni ödeme çözümünü tanıttı. Mağazada alışveriş deneyimine hız ve konfor getirmeyi hedefleyen iş birliği kapsamında, Paynet’in sunduğu ‘Paylink’ uzaktan ödeme çözümü ile ‘Nebim V3 POS’ entegre edildi. Şirket bu sayede, tüketicilerin hijyen ve sosyal mesafe kaygılarını giderdiğine ve minimum temasla maksimum konforlu bir alışveriş deneyimi sunduğuna işaret etti.  

‘Nebim V3 POS’ ve ‘Paylink’ mobil ödeme entegrasyonu, limit kavramını ortadan kaldırıyor

Nebim V3 POS Paylink Entegrasyonu

Aktarılan detaylara göre; ‘Nebim V3 POS’ ve ‘Paylink’ mobil ödeme entegrasyonu ile markalar mağaza içerisinde herhangi bir yerde, kasada, reyonda veya kabinde müşterilerinin hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmelerini sağlıyor. Kasada tüketicinin kuyruk beklemesine gerek kalmadan ödeme yapmasını sağlayan bu çözüm, tüm banka kartlarına taksit imkânı sunuyor. Üstelik temassız ödemelerde limit kavramı da ortadan kaldırılıyor. Tüketiciler, kredi kartları yanlarında olmasa dahi mobil cihazlarıyla ödemelerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Ayrıca Türkiye’de bir ilk olarak tüketiciler, mağaza içerisinde dahi ‘PayPass’ veya ‘Masterpass’ gibi kart saklama altyapılarındaki kayıtlı kartlarıyla anında ödemesini tamamlayabiliyor. 

Bununla birlikte; işletmeler, tek bir anlaşmayla tüm bu fırsatlara bir arada ulaşabiliyor. Marka, ‘franchise’ ve bayiler arasındaki nakit akışını düzenleyerek ödeme sırasında tarafların kazançlarını da anlık olarak dağıtabiliyor. Gerçekleştirilen entegrasyon, her ölçekten işletmeye ekstra zaman ve maliyete katlanmadan yenilikçi çözümlere ulaşma fırsatı sağlamayı hedefliyor.  

Söz konusu çözümü kullanan işletmelerde tüketiciler; cep telefonu üzerinden, banka cüzdan uygulamaları veya kredi kartlarıyla alışveriş yapabiliyor. Paynet altyapısında var olan banka sanal POS’larına tek noktadan ulaşabilen işletmeler, bankalarla tek tek anlaşma yapmadan tüm banka kartlarına taksit yapabilir hale geliyor. Entegrasyon ayrıca, tüketiciyi tek bir karta bağlı ödeme yapma zorunluluğundan kurtarırken çoklu ödeme seçeneği ile sepet terk oranlarını da en aza indiriyor. Tüketicinin temassız limitlere bağlı kalmayarak özgürce alışveriş yapmasına imkân tanıdığı belirtilen ödeme çözümü, sepet ortalamasını artırıyor. Sunulan ödeme deneyiminin, işletmelere ciro artışı ve müşteri memnuniyeti olarak yansıdığı dile getiriliyor.  

Z kuşağı, mobil alışveriş pratiklerini tercih ediyor

Z Kuşağı Mobil Alışveriş

Diğer yandan; Paynet, perakendecilerin mobil uygulama ve e-ticaret altyapısına da entegre olarak işletmelere tek bir platform üzerinden kampanya sunma şansı da tanıyor. Tüketicinin kartlarını marka özelinde saklayarak tüm satış kanallarında bütünleşik bir deneyim sunduğuna işaret eden şirket, kişiye özel fırsat ve teklifler tasarlanmasına da olanak sağlıyor. Tüm bu uygulamaların, rekabetin yoğun olduğu perakende pazarında müşteri sadakatini artırmaya destek olacağı belirtiliyor. 

Türkiye’de de önümüzdeki birkaç yıl içinde perakendede en yüksek alışveriş hacmini yaratacağı düşünülen 20.6 milyon kişilik Z kuşağı, mobil alışveriş pratiklerini tercih ediyor. Mobil alışverişin hızla yaygınlaştığı günümüzde tüm işletmelerin bu ihtiyaca yanıt vermesi gerektiğini belirten Paynet CMO’su Serra Yılmaz, “Nebim V3 POS Paylink Mobil Ödeme Entegrasyonu, perakendecinin; mağaza, e-ticaret ve markaya özel mobil uygulaması gibi farklı satış kanallarında, aynı ödeme deneyimini sunabilmesini sağlıyor. Özellikle pandemi ortamında temassız alışverişe yöneliş hızla artarken kredi kartlarında temassız alışveriş tutarının 250 TL ile sınırlı olması ve bu tutar üzerinden taksitlendirme yapılamaması Nebim V3 Paylink’in karşıladığı kritik bir ihtiyaç. Türkiye’nin öncü yazılım şirketlerinden Nebim Yazılım ile birlikte geliştirdiğimiz bu çözümle tüketiciler, alışverişin tutarı ne olursa olsun ödemelerini kendi cep telefonlarıyla temassız limiti olmadan taksitli olarak gerçekleştirebiliyor. Üstelik ister cep telefonlarına gelen bir sms ile ister Paynet altyapısında bulunan bankacılık uygulamalarıyla isterlerse kayıtlı kartları ile tek tıkla…” ifadelerini kullanıyor.  

‘Nebim V3 POS Paylink’, hem büyük ölçekli işletmeler hem KOBİ’ler tarafından kullanılabiliyor 

Nebim V3 POS Paylink

Nebim’le birlikte geliştirilen bu ürünle özellikle müşteri deneyimini de iyileştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Serra Yılmaz, açıklamasına şu şekilde devam ediyor: “Müşteri deneyimindeki 1 puanlık iyileşme ciroda dramatik bir artışa neden oluyor. Ödeme alışveriş deneyiminin en önemli parçası. Yaşanan iyi bir deneyimin sepet ortalamasını artırdığını biliyoruz. Türkiye’de perakendede kullanılan ilk çok kanallı ödeme deneyimini yaratıyoruz. Nebim V3 POS Paylink Mobil Ödeme Entegrasyonu ile müşterinin kasa kuyruklarında beklemesi gerekmiyor. Markalar bu çözümle mağaza içinde; kasada, reyonda sıraya girmeye gerek kalmadan ödeme alarak, tüm platformlarda benzer bir alışveriş deneyimi yaşatabiliyor. Paynet Paypass ve Masterpass gibi kart saklama çözümleri ile beraber markaların müşterilerine özel kişiselleştirilmiş kampanyalar kurgulamasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu da hem müşteri memnuniyetini hem sadakatini artıracak.” 

Öte yandan; mobil ödeme çözümü, hem büyük ölçekli işletmeler hem KOBİ’ler tarafından kullanılabiliyor. Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

‘Nebim V3 POS’ ve ‘Paylink’ mobil ödeme entegrasyonunun hızla tüm işletmelerde yaygın şekilde kullanılmasını hedeflediklerini söyleyen Demiroğlu, açıklamasında “Nebim V3’ün çok geniş bir kullanıcı kitlesi var. Nebim V3 hem bir ERP olarak Türkiye’nin önde gelen perakende markalarının merkezlerinde yaygın olarak kullanılıyor hem Türkiye’de bu firmaların on binlerce zincir mağazasında Türkiye’nin fonksiyonel olarak en zengin perakende satış yazılımı olarak tercih ediliyor. Ayrıca, perakende alanında faaliyet gösteren binlerce KOBİ’nin mağazacılık yazılımı olarak da kullanılıyor. Paynet ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ve entegre çözüm sayesinde, tüm Türkiye’de, çok geniş bir kullanıcı kitlesine mağazada mobil ödeme yöntemlerini hızla fiili kullanıma alabilecekleri pratiklikte sunmuş oluyoruz. Pandeminin de etkisiyle yaygınlaşmasını ümit ettiğimiz temassız ödeme alanında, dönemin gerektirdiği üzere, hazır bir çözüm sunmaktan da ayrıca mutluluk duyuyoruz. Bu çözümün yaygınlaşmasına paralel olarak önümüzdeki dönem Nebim V3 ve Paylink entegrasyonuna yatırım yapmaya devam etmeyi ve kullanıcılara alternatif ödeme yöntemleri sunmayı da hedefliyoruz” ifadelerine yer veriyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Trump, ‘Alipay’ ile Birlikte 7 Çin Merkezli Mobil Ödeme Uygulamasını Yasakladı! 

‘İstanbulkart Mobil’ Uygulamasına, ‘Masterpass’ Ödeme Sistemi Entegre Edildi

Mobil E-Ticaret Uygulaması Wish, Türkiye’ye Entegre Oldu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz